Wat is de ziekte van Haglund?

De ziekte van Haglund is een botafwijking aan de achterzijde van het hielbeen: een benige verdikking, net onder de plek waar de achillespees vasthecht. Deze uitstulping op zich hoeft geen klachten te geven. Pas wanneer het omliggende weefsel geïrriteerd raakt, met name het slijmbeursje tussen de achillespees en het hielbeen, spreken we van bursitis retrocalcanea, oftewel een ontstoken slijmbeurs op die plek. In de praktijk worden beide termen vaak door elkaar gebruikt, omdat ze meestal samen voorkomen.

Hoe ontstaat het?

Anders dan vaak gedacht wordt, is de benige uitstulping doorgaans niet het gevólg van irritatie door de schoen, maar juist andersom: veel mensen hebben van nature al een prominentere vorm van het hielbeen, soms met een erfelijke component, en vaker bij een holvoet of een wat stugge achillespees. Deze bestaande uitstulping wordt vervolgens geïrriteerd door de rand van de schoen, denk aan schoenen met een stevige of stijve hielkap, zoals nette schoenen of schaatsen. Door die herhaalde druk kan het slijmbeursje ontstoken raken, en kan er op termijn ook reactieve botvorming bij de peesaanhechting ontstaan.

Klachten

Kenmerkend zijn pijn, zwelling en soms roodheid aan de achterzijde van de hiel, net onder de achillespees. Vaak is er een duidelijk voelbare of zelfs zichtbare knobbel, ook wel de "pump bump" genoemd, vanwege de link met schoenen die achteraan strak aansluiten, zoals pumps. De klachten nemen doorgaans toe bij het dragen van schoenen met een stijve hielrand en verminderen juist op blote voeten of in zachtere schoenen.

Behandeling

De eerste stap is het wegnemen van de druk op de knobbel. Dit kan door over te stappen op schoenen zonder stijve hielkap, of door een kleine schoenaanpassing die de druk van de plek af haalt. Ook een hielkussentje kan verlichting geven, doordat het de hiel iets hoger in de schoen positioneert en zo de wrijving vermindert.

Aanvullend kunnen rekoefeningen en gericht opbouwende oefentherapie voor de kuitspieren en achillespees helpen om de klachten te verminderen, hierbij is het belangrijk dat deze oefeningen zorgvuldig worden opgebouwd, omdat te intensieve rek vlak bij de hielaanhechting de klachten juist kan verergeren. Bij aanhoudende klachten die onvoldoende reageren op deze maatregelen, kan chirurgische verwijdering van de benige uitstulping worden overwogen.

 

Kabiz
Sohn
Geschillencommissie Zorg Algemeen
SEMH
Bewegingsvisie
SEMH